Nieokiełznane zwierzęta czy mit?

Charakter człowieka można określić przy pomocy słów. Cechy szczególne, zachowanie oraz tendencje sprawiają, że jesteśmy w określonej kategorii. Podobnie przedstawia się sytuacja zwierząt, które również możemy zaszufladkować. Mylnie jednak przyjmuje się pewne kanony, związane z daną rasą, czy też gatunkiem.

Mowa tu przede wszystkim o utartych frazesach, które wpływają na nasze zdanie. Według tego podziału amstaff pies będzie zawsze uosobieniem zła, a pies domowy nie sprawia żadnych kłopotów. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy ,,złe” zwierzęta istnieją. Na pewno są źle prowadzone, ale tresura pozwala na zachowanie odpowiednich standardów. O ile jest prowadzona we właściwy sposób.

Kolejny popularny mit to rybki do akwarium oraz ich nikłe wymagania. Myślimy sobie o morskich żyjątkach, które pływają w określonej wodzie. Daje się im pokarm i na tym kończy się praca posiadacza swojej ,,hodowli”. Okazuje się, że to mylne przekonanie, które nijak ma się do rzeczywistości. Samo utrzymanie akwarium to zadanie trudne. Trzeba je regularnie czyścić, filtrować, zapewniać odpowiednią przestrzeń oraz zielone ozdoby. A to dopiero początek…

Miłośnicy charakternych zwierząt na pewno zwrócą uwagę na rozmaite gady. Wydają się nam niebezpieczne, ale gdy wybierzemy odpowiednio, stanowią naturalny dodatek do salonu lub naszego pokoju. Węże albo jaszczurki potrafią skutecznie nastraszyć gości. Nie ma jednak niczego złego w ich posiadaniu, dopóki nie wydostaną się na zewnątrz i nie zaczną stanowić realnego zagrożenia dla innych.