Naturalni ,,przeciwnicy” zwierząt

Pasożyt to słowo o negatywnym wydźwięku. Nazywamy tak potocznie osoby żerujące na innych. W odniesieniu do zwierząt, wyraz nabiera jednak innego (właściwego) znaczenia. Szczególnie w kontekście psów, mających największe problemy ze swoimi naturalnymi ,,przeciwnikami”.

Najbardziej znane pasożyty to z pewnością obecnie kleszcze (chociaż do niedawna były to pchły). Wiele mówi się o boreliozie. Kleszcze rozwijają się bardzo szybko, a do tego są niezwykle odporne na warunki. Preparat na kleszcze dla psa musi być sprawdzony oraz skuteczny. Dodatkowe, długie działanie będzie kolejnym atutem.

Najczęściej stosujemy specjalnie obroże albo też preparaty w sprayu. Pierwsze z rozwiązań ma niebywały plus. Substancja szkodliwa dla kleszczy wydziela się co jakiś czas. Obroża przeciw kleszczom musi jednak charakteryzować się dobrą jakością wykonania. Produkty tańsze mają najczęściej krótki czas przydatności, a sam specyfik szybko się ,,ulatnia”.

Spray to rozwiązanie wygodne, ale nie zawsze zalecane. Przy dużych zwierzakach, musimy rozpylić go po prostu dużo. Jest trwały, ale należy pamiętać o regularnym używaniu. Decyzję o konkretnym środku, podejmijmy w oparciu o ocenę eksperta. Możemy o zdanie zapytać np. naszego weterynarza.

Pasożyty zagrażają zwierzętom w sposób szczególny. Wczesne ich wykrycie, pozwoli nam na skuteczne usunięcie problemu. Właściciel powinien regularnie sprawdzać swojego zwierzaka pod kątem niechcianych ,,dodatków”. Pomimo zastosowanych środków ochrony, problem i tak może występować.