Małe owczarki i pokarm szynszyli

Kiedyś, obok tzw. kundla, czyli pieska bezrasowego, była to rasa najbardziej w Polsce popularna, a i do dziś kupowane są chętnie szczenięta owczarek niemiecki prezentująca. To z tej rasy pochodził pies Cywil, czy jeszcze popularniejszy Szarik, z serialu „Czterej pancerni i pies” i nadal przedstawiciele właśnie tej rasy są głównymi psami na służbie w policji, wojsku, czy w urzędzie celnym.
Jeżeli zdecydujemy się na takiego właśnie szczeniaka mamy niemalże stuprocentową pewność, że pozwoli on się idealnie wyszkolić, chociaż musi to być tresura przeprowadzona fachowo, gdyż źle prowadzony pies tej rasy może stać się lękliwy, a co za tym idzie rozdrażniony i niebezpieczny.
Nie tylko jednak psami interesujemy się pod względem hodowli, ale także zwierzętami dosyć egzotycznymi, jak na przykład szynszyle, ale żeby móc takie zwierzątko hodować, trzeba zasięgnąć o nim informacji.
Szynszyla mała jest hodowana dla dwóch celów. Pierwszym jest chów na futerko, w drugim jako zwierzątko domowe i obu przypadkach, co mogą jeść szynszyle, a co może je najzwyczajniej otruć, jest pytaniem kluczowym, chociaż po chwili dojdą oczywiście i inne.
Trzymamy je w klatkach, chociaż możemy wypuszczać pod nadzorem do ogrodu, a najlepiej, gdy mają obszerny kojec z dużą ilością konarów do gryzienia, gdyż jako gryzonie, szynszyle potrzebują regularnie ścierać zęby. Jeżeli decydujemy się zaś na zmianę karmy dla zwierzątka, musimy to robić stopniowo.