Coś o mniejszych zwierzątkach domowych

Nie tylko psy i koty zawładnęły sercami ludzi, uważającymi, że na naszej planecie jest miejsce dla wielu stworzeń. Sarkając przy tym, że zwierzęta powinny żyć na wolności, a nie w niewoli, to nie do wszystkich gatunków można się z tym zgodnie odnieść. Są takie, które bez pomocy ludzi dawno by już wyginęły.

Można się jednak zgodzić z obrońcami praw zwierząt, ale przy tym i nawet oni nie będą patrzeć krzywo na hodowcę, który o swoje zwierzątko dba. Dlatego, biorąc pierwszy z brzegu przykład, co je świnka morska, nie powinno być w żadnym wypadku jedynym pytaniem, jakie zadamy w sklepie zoologicznym, takie zwierzątko tam zakupując. Musimy się dowiedzieć o zwierzęciu wszystkiego, czym tylko dany rozmówca dysponuje na jego temat, a już podczas hodowli uzupełniać wiedzę o własne obserwacje. Jeżeli nie zamierzamy zapewnić śwince wszystkiego, co tylko możemy, nie ma najmniejszego sensu, abyśmy się nią zajmowali, gdyż najzwyczajniej się do tego nie nadajemy.
Dotyczy to wszystkich zwierząt i wszystkich, związanych z nimi spraw. Akwarium dla rybek musi być natlenione, kuweta kota czysta, a terrarium dla kameleona dopasowane do jego wielkości i wyposażone we wszystko, co przynajmniej imituje jego środowisko naturalne.
Odrobina egzotyki w domu wielkim grzechem przeciwko zwierzętom nie jest, ale pod warunkiem, że o nie dbamy. Tak, żeby nikt nam nigdy nie mógł zarzucić ignorancji, a już w żadnym wypadku okrucieństwa, a w co dyletanctwo łatwo przerodzić się może.